Nem leszek népszerű ezzel a kis karcolattal, de Mátyás sem volt az a maga idejében. Sőt, rengetegen utálták a birodalomban.
A 15 éves kissrácot, Hunyadi Mátyást két dolog miatt választották meg: egyrészt a nép azt remélte, hogy majd apja, Hunyadi János nyomdokain haladva jól megveri a törököket, másrészt a nemesség vezetői azt várták, hogy siheder kora miatt könnyen irányítható lesz, így helyette uralkodhatnak majd. Egyik sem jött be: Mátyás – apjával ellentétben – nem a törökökkel szembeni harcnak szentelte életét (inkább hiúságból és iszonyat egótól vezérelve a cseh trón megszerzése és a Német-Római császári cím birtoklása érdekelte) és egyáltalán nem bizonyult könnyen irányíthatónak sem, sőt éppen hogy kizárta döntéseiből a magyar nemességet. Mindezek miatt a magyar nemesek gyűlölték Mátyást. A szegénynép is marhára utálta, mert amellett, hogy csak minimális számú hadjáratot vezetett az oszmánok ellen (Jajca meg Szabács várainak visszavétele, és mondjuk a Kinizsi féle kenyérmezei ütközet, de Kinizsit inkább hagyjuk, randa egy hitszegő ember volt ), horror mértékű adókat vetette ki a népre.
Volt reneszánsz, meg humanista udvar, vaker meg Bonfini és pénzszórás, de a nép nyögött a kemény adók alatt. Ezért aztán a király saját korában kifejezetten népszerűtlennek bizonyult. Több lázadásfélét is szerveztek ellene. Vitéz János, esztergomi érsek, illetve annak unokatesója, Janus Pannonius is, két erotikus vers megírása között, bekavart a királynak, amiért aztán Mátyás mindkettőjüket jól megbüntette.
A halála előtti évben az uralkodó mintha teljesen megmakkant volna. 1489 októberében Mátyás ugyanis ajánlatot tett a Habsburgoknak, hogy visszaadja stájerországi és karinthiai elfoglalt területeket, sőt, a magyar rendekkel hűségesküt fogadtat III. Frigyes és Miksa számára, és a magyar trónt Miksa örökölheti Mátyás halála után!! Cserébe viszont Magyarországról leválasztják Horvátországot, és Horvátország, valamint Bosznia királyának a császár elismeri Mátyás fiát, Corvin János herceget. Ez azért kemény, még egy fiát nagyon szerető apától is!!
Bakócz Tamás, az igazi kavargép királyi titkár (és később esztergomi érsek) mintha sejtett volna valamit a közelgő összeomlásból, mert 1490. március 12-én eladta bécsi házát és visszavonult az osztrák ingatlan biznisztől. Talán megérezte, hogy az öt évvel azelőtt elfoglalt Bécs már nem sokáig lesz a magyar birodalom és Mátyás székhelye!
Szóval, 1490. április 4-én bécsi kastélyában a király fügét rendelt lakosztályába. A füge viszont állott és poshadt volt, mire Mátyás bedühödött, halántékához kapott, összeesett és két nappal később, április 6-án meghalt. A beszámolókból leszűrhető tünetek alapján halálát okozhatta agyvérzés, de mérgezés is. Mindkét eshetőségnek meg van a maga indoklása. Az agyvérzés vagy szélütés mellett szólnak idegrendszeri tünetei (pld. másnap félrebeszélt), illetve az a tény, hogy az uralkodó állandóan vöröses arca magas vérnyomásra utalt. A mérgezés sem zárható ki, a fügeevést követő gyors rosszullét miatt. Beatrix neve is felmerülhetett lehetséges elkövetőként, hiszen rossz házasságban éltek és hogy korábban, fiatalon Beatrix állítólag lemészárolta egyik nápolyi szeretőjét – persze, még a Mátyással kötött házassága előtt. Beatrixnak viszont tudnia kellett azt, hogy nőként Magyarországon nem uralkodhatott volna, így minden hatalma és ereje Mátyás személyétől függött. Tehát, ha valaki egészségben akarta tartani a királyt, az pont Beatrix volt.
Idegenkezűségre azonban nincs bizonyíték. Sok kappan, őz meg fácánhús, semmi saláta és káposzta, aztán jön a köszvény és a szélütés….hát valahogy így történhetett.